Uygulama

Güvenli gıda üretimi için


En iyi kalitede sultaniye üzümün yetiştiği MANİSA yöremizin üreticilerinden gelen tamamen güneşte kurutulmuş hammadde öncelikle üzüm eksperlerimiz tarafından kalite standartlarına uygunluğunun kontrolü yapılarak satın alınır.

Tesislerimizde kuru üzüm yıkama, yağlama, seçme-ayıklama, boylama gibi aşamalardan geçer. Ön eleme aşamasından sonra çöp, sap gibi yabancı maddelerinden ayrılan kuru üzüm içilebilir nitelikteki dezenfekte edilmiş su ile yıkanarak en az 24 saat dinlendirmeye bırakılır. Üretim hattında müşteri isteğine uygun olarak %100 bitkisel yağlarla yağlanan kuru üzüm kalburlar ve lazer tarayıcıdan geçerken bozuk, çürük,küflü,gelişmemiş tanelerle sap ve çöplerinden ayıklanırken, X-Ray makinalarından geçirilerek de özellikle batık taş ve sert plastik gibi yabancı maddelerinden de arındırılır. Son olarak metal dedektörden geçirilerek taranır. Yasal mevzuatlara ve gıda güvenliği şartlarına uygun olarak üretilip müşterilerimize sunulur.

20.000 ton olan yıllık üretim kapasitemizde yüksek kalite standartlarımızı sağlayabilmek için ürünlerin tümü kalburlar, 4 adet lazer tarayıcı, 2 adet x-ray cihazı ve 2 adet farklı hassasiyetlerdeki metal dedektörden geçirilerek SUNGIFT markası ile üretilmektedir.

Ayrıca farklı gramajlarda ambalaj üretimi yapabilmek için de 4 adet selefon ambalajlama makinemiz bulunmaktadır.

Kritik kontrol noktaları

Gıda Güvenliğini sağlayabilmek için hammadde kabulünden bitmiş ürün sevkiyatına kadar her aşamada oluşabilecek tehlikeler için risk analizi yapılır. Yapılan risk analizine göre kritik kontrol noktaları belirlenir. Kritik kontrol noktalarında tehlikeye karşı kontrol uygulamaları ve kritik limitler belirlenir. Tehlike için izleme prosedürleri oluşturulup düzeltici faaliyetler ve sorumlular belirlenir. Yapılan doğrulama faaliyetleri ile kritik kontrol noktalarının limit dışına çıkıp gıda güvenliğini tehlikeye atmasına izin verilmez.